64. Mezinárodní filmový festival BRNO16

18. 9. 2023 09:30 1

Letos v říjnu čeká Brno pořádná nálož těch nejzajímavějších krátkých filmů současnosti – do svého domovského Kina Art se vrací Mezinárodní filmový festival BRNO16. Ten proběhne 18.–22. října a přinese divácky oblíbenou mezinárodní soutěž krátkých filmů i pestrý doprovodný program.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Jeden z nejstarších filmových festivalů na světě svojí soutěží reflektuje aktuální tvorbu na poli „kraťasů”. „Přihlásit se mohou snímky, které vznikly v posledních třech letech, a jejich stopáž nepřesáhne 30 minut. Všechny pak zhlédne tým dramaturgů a vybere ty nejzajímavější, jež jsou následně zařazeny do mezinárodní soutěže nebo Československé16. Ta představuje krátké filmy od autorských týmů z České republiky a Slovenska. Výběry následně hodnotí mezinárodní porota, studentská porota a i festivaloví diváci, kteří o svém vítězi rozhodnou prostřednictvím hlasování,” přibližuje Milan Šimánek, ředitel BRNO16.

Soutěže doprovodí i další program, který opět nabídne mimo jiné kraťasy nominované na Oscara, němé filmy promítané za doprovodu živé hudby nebo snímky pro děti. Chybět nebudou diskuze s přítomnými hosty ani debaty s autory a autorkami. Profesionálové pak mohou navštívit industry program, na kterém se kromě festivalu podílí i filmová kancelář Brno Film Office, Jihomoravský nadační filmový fond nebo MIDPOINT Institute. Blízké spojení herního média s filmem pak opět představí videoherní sekce, připravovaná ve spolupráci s herním festivalem Gamer Pie. Na festivalovou vlnu naladí BRNO16 warm-upem v předvečer festivalu, oficiální zahájení s představením jednotlivých sekcí pak proběhne ve středu 18. října ve Velkém sále Kina Art. Tam se v sobotu 21. 10. uskuteční i slavnostní zakončení festivalu, na kterém budou vyhlášeny vítězné filmy. Tím však BRNO16 nekončí, nejen vítězné snímky mohou diváci zhlédnout i v neděli.

Akreditace bude možné zakoupit online na www.brno16.cz nebo na pokladně Kina Art od 7. září. V prodeji budou i vstupenky na jednotlivé programové bloky, a to přímo před projekcemi na festivalových místech.

BRNO16 pořádá TIC BRNO, příspěvková organizace, jmenovitě Kino Art a Galerie TIC.

Další informace: www.brno16.cz | https://www.facebook.com/BRNO16festival

Záštita festivalu, financování a partnerství:

Záštitu nad festivalem převzala primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková. Festival se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury České republiky a Jihomoravského kraje. Všem podporovatelům i partnerům patří velké poděkování.

Brno 18. 9. 2023

Kontakt