Adventní procházky a projížďky Brnem s Těsnohlídkem i brněnským drakem

23. 11. 2022 11:00 1

Jak je již tradicí i v adventním čase vás čeká řada tematicky zaměřených komentovaných procházek i projížděk s průvodci. Novinkou je tentokrát vycházka přibližující osobnost Rudolfa Těsnohlídka, který je s Vánoci v Brně neodmyslitelně spjatý. Zamotejte se do šály a čepice a vyrazte objevovat brněnské zajímavosti.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Letos je to již 98 let od toho, co byl poprvé vztyčen vánoční strom na náměstí Svobody, který byl také první veřejným stromem u nás a pravděpodobně i ve střední a východní Evropě. „Tento zvyk, který zavedl právě Rudolf Těsnohlídek, jemuž je věnována nová komentovaná trasa, je spojen s dojemným příběhem. V roce 1919 spisovatel se svými přáteli nalezl a zachránil opuštěnou holčičku v bílovických lesích. Inspiroval se v zahraničí a vznikla tak tradice, kterou s radostí dodržujeme dodnes,” vysvětluje Těsnohlídkův význam pro Brno Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Dodnes je také Vánoční strom republiky spojen s charitativní sbírkou Českého červeného kříže.

Autentickou prohlídkou Počátek adventu s Rudolfem Těsnohlídkem nás provede Mgr. Hana Kraflová, literární historička z Moravského zemského muzea. Podíváme se do centra Brna na místa spojená s působením tohoto spisovatele a novináře.

Spirituální centra města, kterými byly již od středověku kláštery a řádové komunity, poznáme na adventní prohlídce Kláštery v centru Brna. Mezi vánočními svátky vyrazíme znovu za Brněnskými betlémy a seznámíme se s historií betlémů v Brně i ve světě. S dětmi si užijeme řadu zábavných aktivit a her, když otevřeme dopis Ježíškovi a zjistíme Co by chtěl drak pod stromeček?

Již dva roky spolupracuje TIC BRNO na vizuálním stylu autentických prohlídek s fotografem Romanem Francem. „Idea zimní fotky vznikla v jeden den, kdy se mi v hlavě propojily dvě věci. Za prvé jsem se dozvěděl, že bude končit pošta na hlavním nádraží, kam jsem už jako malý chodil za tajemstvím výtahu páternoster. Ten samý večer jsem v hospodě U Alberta potkal za výčepem dvojčata, sestry, které mě oslovily, protože se jmenují podobně jako já - Franzovy, ale se “z”. Jsou z Nového města a závodí v biatlonu. Někdy jsou cesty fotek nepředvídatelné,” vysvětluje pojetí zimně laděné fotografie Roman Franc.

Pro ty zimomřivější z nás vyrazí v době adventu na svou trasu vyhlídkový minibus. Dvě prohlídky lákají na Funkcionalismus v Brně a Paláce průmyslové aristokracie. Vrátíme se v nich do období, kdy bylo Brno významným textilním centrem. Nadělte si plno společných zážitků i poznání kousku brněnské historie. Teple se oblečte a vyrazte do adventního Brna!

Více informací zde: https://brnenskevanoce.cz/vanocnim-brnem/

 

Brno 23. 11. 2022

 

Autentické prohlídky – Advent v Brně

Počátek adventu s Rudolfem Těsnohlídkem

26. 11. ve 14:00

Kláštery v centru Brna

27. 11., 4. 12., 11. 12., 18. 12. ve 14:00

Co by chtěl drak pod stromeček?

11. 12. ve 14:00

Brněnské betlémy

27. 12. v 10:00 a 14:00

29. 12. v 10:00 a 14:00

 

Vyhlídkové jízdy – Advent v Brně

Funkcionalismus

4. 12., 11. 12. a 18.12. v 9:30 a 13:30

Paláce průmyslové aristokracie

3. 12., 10. 12., a 17. 12. v 9:30 a 13:30

Kontakt