Navštivte za 1 víkend 4 brněnské ikonické vily

26. 4. 2022 08:00 1

Brno je městem architektury, především té moderní a funkcionalistické. Nový zážitkový balíček, který nabízí TIC BRNO, propojí hned 4 významné brněnské vily. Zájemci se tak dostanou nejen na prohlídku největšího lákadla, Vily Tugendhat, ale poznají další, možná méně známé, architektonické skvosty.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

„Přestože byly vily postaveny v rozmezí necelých 30 let, jsou každá úplně jiná. O každou se také stará jiný správce, proto jsme se stali prostředníkem, který tyto subjekty propojí a nabídne nový, ucelený a specifický turistický produkt pro příznivce Brna a jeho architektury 20. století,” představila záměr Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. „Bonusem víkendového zážitku je, že se dostanete i do jinak vyprodané funkcionalistické Vily Tugendhat, zařazené na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, na kterou je běžně několikaměsíční čekací doba.”

Nejslavnější vila z tohoto čtyřlístku Vila Tugendhat byla vybudována v letech 1929–1930 architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Vyznačuje se atypickou nosnou konstrukcí, užitím vzácných materiálů v interiéru i výjimečným technickým zázemím. Dále navštívíte secesní Vilu Löw-Beer, vystavěnou v roce 1903 podle plánů architekta Alexandra Neumanna. Vila je rodinnými osudy propojená s Vilou Tugendhat, postavenou v jejích zahradách. Vila Stiassni, kterou navrhl architekt Ernst Wiesner pro rodinu židovského textilního průmyslníka Alfreda Stiassniho, je ukázkou stylu individualistické moderny. Jurkovičova vila, inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění, je naopak světově významným příkladem secesní architektury.

TIC BRNO v tomto roce nabízí tři víkendové termíny, kdy můžete poznat všechny čtyři vily za sympatické vstupné 790 Kč. Pro zážitkové balíčky jsou vyčleněny víkendy 10.–12. 6., 29.–31. 7. a 9.–11. 9. Prohlídka Vily Tugendhat je v rámci víkendů možná v těchto konkrétních termínech: sobota 11. 6. v 9.00, pátek 29. 7. v 17.30, pátek 9. 9. v 17.30. Ostatní vily mohou zájemci navštívit kdykoliv během daného víkendu individuálně.

Prohlídky vil jsou komentované, k dispozici je taky online průvodce v aplikaci LOXPER a kromě tematického dárku od TIC BRNO je součástí balíčku také možnost 10% slevy na ubytování a prohlídkový okruh v nově otevřeném funkcionalistickém hotelu Avion. Poděkování patří všem čtyřem partnerům: Muzeum města Brna, Muzeum Brněnska, Národní památkový ústav a Moravská galerie v Brně.

Turistický produkt s názvem 1 víkend a 4 ikonické vily je v prodeji na webové stránce: https://www.gotobrno.cz/akce/1-vikend-a-4-ikonicke-vily/

Brno 26. 4. 2022

 

Kontakt