Autentický podzim na procházce po Brně

1. 9. 2022 12:00 1

Podzimní série autentických prohlídek vás znovu vytáhne do ulic Brna poznávat jeho více i méně známou historii s TIC BRNO. Podzimní témata přinesou například historický pohled na oblast Cejlu nebo procházku spjatou s básníkem Janem Skácelem.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Jsou to hlavně lidské příběhy, dobové souvislosti a architektonické detaily, které dělají prohlídky s průvodci TIC BRNO zajímavé a lákají publikum všech generací. Komentované prohlídky se konají od září do listopadu, ve všední dny i o víkendech, můžete na nich jen tak nasávat atmosféru a informace, nebo oslavit významné dny. Každá sezónní série prohlídek přináší oblíbená opakující se témata, ale i úplné novinky. V letošním roce je součástí například dlouhodobá spolupráce s brněnským výstavištěm a právě prohlídky tohoto architektonického skvostu patří mezi ty nejnavštěvovanější.

Zbrusu nová témata přinesou na podzim dvě prohlídky - ta první, Cejl - jeho industriální minulost a Romské Brno, je zajímavým vhledem do této stále kontroverzní lokality, která dnes žije novým životem. Další novinkou je procházka po místech spjatých s básníkem Janem Skácelem, který by letos oslavil 100 let od svého narození.

Pro ty, kterým je běžná chůze pomalá, jsou opět připraveny running tours a na podzim hned tři témata: novinka Vilky, parky, kopečky, trasa kolem všech důležitých památek ve městě Přes vilu Tugendhat k Cejlu a nechybí ani běžecká trasa po brněnském výstavišti, na které vyběhnete třeba i na věž pavilonu G. A dále? Projděte si vily v brněnských Žabovřeskách nebo Ústřední hřbitov, poznejte město za hradbami, Brno a podzim ve středověku i všechny brněnské svaté. Obdivujte muraly v brněnském Bronxu, krásy ulice Hlinky, oslavte Mezinárodní den biodiverzity na prohlídce s názvem Neživá příroda v centru Brna. Sametovou revoluci připomene prohlídka 17. listopad v Brně.

Fotografie, která doprovází vizuální stránku podzimních prohlídek, pochází z dílny fotografa Romana France, který v ní spojil přání „posledního zbrojováka“ být vyfocen s logem Zbrojovky a svou ideu udělat tuto fotku přímo ve výšce 35 metrů na ikonické kostce. „Dlouho se prověřoval její technický stav, hledalo se pro fotku nejlepší denní světlo… Ve chvíli, kdy byly přistaveny plošiny a došlo k samotnému focení, „posledního zbrojováka“ zradila odvaha a musel zaskočit náhradník. Když to původní model viděl, nakonec na kostku taky vylezl a zůstane pro všechny tajemstvím, který z nich nakonec na fotce je…,” říká autor fotografie Roman Franc.

To je však jediné tajemství s cyklem spojené. Průvodci TIC BRNO vám prozradí vše, co vědí a odpoví i na vaše otázky. Tak si určitě na některou prohlídku zajděte, nebudete litovat.

Kompletní seznam autentických prohlídek najdete na: autenticke-prohlidky-brno.cz. Zakoupíte tam i vstupenky, nebo si pro ně přijďte osobně do infocenter na Radnické 8 a Panenské 1.

Brno 1. 9. 2022

Zveřejněno dne 1. 9. 2022

Kontakt