Brno – město hudby UNESCO uvádí #roksboru

21. 3. 2023 09:30 1

Kancelář Brno – město hudby UNESCO startuje víceletý projekt, který si klade za cíl mapovat brněnskou amatérskou hudební scénu. Letošní rok bude Rokem sborů. Největší událost se připravuje na Evropský den hudby 21. června 2023. V rámci rozsáhlého happeningu se na pódiu na Zelném trhu představí hned několik desítek brněnských sborů.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Brno je již sedmým rokem členem prestižní Sítě kreativních měst UNESCO, která spojuje 301 měst z celého světa hlásících se k určité oblasti kultury. Brno bylo oceněno za své aktivity na poli hudby, mimořádnou rozmanitost hudební nabídky, za zařazení hudby do rozvojových priorit města a také za unikátní propojení s okolním regionem s bohatou hudební tradicí vyrůstající z folkloru.

„Tato naše dosud nejrozsáhlejší aktivita koresponduje s cíli členství Brna v síti kreativních měst UNESCO. Jeho záměrem je zviditelnění, zmapování a ocenění pestré, vysoce kvalitní a velmi početné amatérské hudební scény,” vysvětluje David Dittrich, hlavní koordinátor za kancelář Brno – město hudby UNESCO a dodává: „Projekt letos startuje Rokem sborů, následovat budou roky věnované folklorní scéně a fenoménu garážových kapel.”

Největší událostí Roku sborů bude happening konaný 21. června 2023 na Zelném trhu. V průběhu odpoledne se představí několik desítek brněnských vokálních souborů. Po samostatných vystoupeních sborů vyvrcholí akce ve večerním finále společným zpěvem jedné lidové a jedné umělé písně složené speciálně pro tuto příležitost.

Projekt Rok sborů představí menší i velká sborová tělesa, kterých působí v Brně a jeho blízkém okolí více než stovka. Sborové činnosti se v Brně věnují soubory akademické, školní, chrámové, ale i čistě zájmové, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Pěvecké soubory jako Kantiléna, Brno Gospel Choir nebo Akademický smíšený pěvecký sbor Pečman odstartovaly aktivity spojené s Rokem sborů již v prosinci 2022 vystoupeními na Brněnských Vánocích organizovaných TIC BRNO. Celý letošní rok budou brněnské sbory prezentovány a propagovány formou koncertů, neformálních vystoupení či setkávání hudebníků věnujících se sborovému zpěvu. Rok sborů bude upozorňovat na amatérské a poloprofesionální pěvecké soubory, jejich život, fungování a aktivity. Kromě aktuálního seznamu aktivních sborů vznikne rovněž kalendárium, do něhož sbory zařadí vybrané koncerty a vystoupení, kterými se chtějí prezentovat. Celoročně budou vycházet články a rozhovory věnované sborové tematice, a to jak v odborných, tak v populárních médiích.

Podrobné informace a aktuality k Roku sborů naleznete na Facebookové stránce Brno – město hudby.

#roksboru

Brno 21. 3. 2023

 

Kontakt:

David Dittrich, hlavní koordinátor, brno@cityofmusic.cz, +420 603 843 534

Jana Padrnosová, koordinátorka Brno - město hudby, jana@cityofmusic.cz, +420 605 391 015

Kontakt