Co přináší letošní Brněnské Vánoce?

23. 11. 2022 10:00 1

Bez rozsvícení vánočního stromu by nemohly Brněnské Vánoce začít. Na náměstí Svobody se v pátek 25. listopadu rozsvítí už po osmadevadesáté. Co přináší letošní zahájení, jaké novinky budou v průběhu trhů, a jak se v tom všem vyznat?

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Slavnostní rozsvícení Vánočního stromu republiky proběhne v pátek 25. 11. v 17.00 za účasti představitelů města, Biskupství brněnského a dalších partnerů. Program nás čeká již od 16.00, kdy zazpívá sbor Kantiléna a Brno Gospel Choir, a poté v rámci večera zazní také swing a jazz v podání brněnského Swing Kong Dance Orchestra. Několik let po sobě se po rozsvícení stromu konal videomapping, letos se však můžete těšit na zcela jiné překvapení.

Bohatý program nás čeká po celých 29 dní konání vánočních trhů. Během nich se na úplně všech pódiích vystřídá přes 150 různých vystoupení. Náměstí Svobody bude každé odpoledne a večer patřit nejméně dvěma koncertům. Uslyšíme folklor, folk, country, jazz, swing, pop i rock, a samozřejmě vánoční písně, chybět ani letos nebude oblíbené Česko zpívá koledy. Zato novinkou budou každou neděli vystoupení pěveckých sborů, které zaštítila Kancelář pro Brno město hudby UNESCO. Na Zelném trhu se bude hrát a zpívat vždy od středy do neděle v podobně různorodém, ale poněkud klidnějším duchu. O víkendech se komorními koncerty rozezní i Dominikánské náměstí. Prostor zde dostanou i děti, ať již v pasáži Jalta, kde budou probíhat tvořivé dílny, nebo na náměstí, kde kromě dřevěného betlému a Ježíškovy pošty uvidí dětská představení a pohádky.

Na romantickém nádvoří Staré radnice, vyzdobeném dřevěnou hrající hvězdou od studia Visualove a velkým svítícím nápisem BRNO, se budou každé pondělí a úterý troubit koledy.  Nádvoří bude letos podruhé patřit December Design Days. Tyto stylové trhy přilákají milovníky lokální tvorby. Najdete zde originální dárky, přáníčka i ručně vázané věnce a další výzdobu. Celkem zde bude 6 stánků, ve kterých se budou prodejci po týdnu měnit. Na náměstí Svobody bude 49 prodejních stánků, na Zelném trhu 110, na Dominikánském náměstí 10 a na Moravském náměstí u Jošta 8 a k tomu velký kruhový bar. Stánky můžete navštívit ve všední dny od 10.00 (kromě Moraváku, kde otevírají v 11.00) do 20.00, na Svoboďáku a Dominkánském náměstí budou otevřeny až do 21.45. Veškeré informace najdete na webu brnenskevanoce.cz a také v nové aplikaci Brněnské Vánoce, která bude dostupná na zařízeních Android i iOS.

Zcela novou řadu suvenýrů a vánočních dárků připravil TIC BRNO. Můžete vybírat z metalické kolekce barevných porcelánových hrnků dvou velikostí, ze kterých si užijete jak kávu, tak čaj, a stejně barevných lesklých i matných broží od brněnské firmy GOLDFINGER. Radost vám udělá i čokoláda či mentolky s vločkou v duchu vizuálního stylu letošních Brněnských Vánoc. Naprostou novinkou je desková hra s názvem Hra o Brno, která vás promění v realitní magnáty. Kupte si Špilberk a přestěhujte ho třeba do Bystrce! Vánoční dárky od TIC BRNO zakoupíte v infocentrech na Panenské, Pod krokodýlem, v mobilním infocentru na náměstí Svobody a na e-shopu darkyzbrna.cz.

Brněnské Vánoce se konají pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Mediálními partnery jsou Rádio Krokodýl a Český rozhlas Brno, Rádio Krokodýl je také generálním partnerem zahájení Brněnských Vánoc.

Brno 23. 11. 2022

Kontakt