Faktor K oživí Káznici zvěří i divadelní improvizací

30. 9. 2022 15:39 1

Historické prostory plné podivné zvěře, hrabě Kounic se svou družinou, pyramida z praček nebo terapie gongem. Brněnskou Káznici oživí v prvním říjnovém týdnu unikátní festival Faktor K, který je kombinací progresívních divadelních performancí, výstav, koncertů a konferencí. Většina produkcí je site specific, tedy vytvořených na míru prostorám bývalého vězeňského areálu.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

„Cílem je soustředit na jedno místo v několika dnech zájemce o minulost, současnost i budoucnost tohoto jedinečného brněnského brownfieldu a upozornit na jeho potenciál jako sídla uměleckých a komunitních projektů,“ říká ředitel Faktoru K Pavel Strašák.

250 let od vzniku

Program Faktoru K začíná ve středu 5. října v 17:00 tiskovou konferencí spolku Tripitaka k aktuálnímu projektu Káznice žije!. Kdo přijde, dozví se, co se v Káznici aktuálně děje, jaký je výhled do dalších let i z jakých zdrojů je hrazený současný kulturní provoz. Na konferenci navazuje komentovaná prohlídka výtvarných děl instalovaných v běhu let v Káznici i vytvořených speciálně pro Faktor K.

Čtvrtek patří konferenci Káznice 250. Program připravený městem Brnem a spolky fungujícími v Káznici připomene 250 let od položení základního kamene stavby a zároveň prezentaci a diskuzi nad současností a budoucností Káznice a projektu Kreativního centra. Úvodní diskuze je pro registrované, program od 16:00 i pro širokou veřejnost.

Zvěř v Káznici

Všechny čtyři večery zaplní divadelní a hudební performance a koncerty. Ve středu to budou originální divadelní představení. „V průběhu jednoho večera uvidí diváci čtyři performance. Všechny spojuje výrazný podíl ženských tvůrkyň a důraz na pohybovou a vizuální stránku díla,“ láká na program dramaturgyně festivalu Eva Lietavová. Čtvrtek patří multimediálnímu showroomu a koncertům z projektu Káznice LIVE. „Tento projekt živě streamovaných koncertů vznikl na podporu umělců v době lockdownu, ale Káznice LIVE stále dává možnost navštívit koncert jak naživo, tak online,“ dodává Eva Švédová za pořadatele z Gnomon Production.

V pátek večer můžou diváci naposledy zažít monumentální divadelní performanci Zvěř. „Performance Zvěř, to je ponor do hlubokého lesa, pobyt na hranici vědomí a snu, nečekaný zážitek z prostoru Káznice," popisuje Pavel Strašák, který je autorem konceptu. V náročném projektu spolupracují desítky performerů z různých brněnských uměleckých souborů. Návštěvníci si můžou vychutnat jeho podivuhodnou atmosféru v pátek mezi sedmou a půl devátou hodinou večer.

Oáza klidu

Sobota odpoledne nabízí zklidnění. V kapli Káznice zazní léčivý gong, příchozí mohou zkusit meditace, muzikoterapii nebo hlasovou dílnu. Festival Faktor K zakončí sobotní večer s Českým národním improvizačním divadlem a koncerty. Faktor K se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Veškeré informace najdete na stránkách www.kaznice.art.

 

Kontakt pro média: 

Pavel Strašák (ředitel festivalu): 736 609 657, strasak.pavel@gmail.com

Eva Lietavová (dramaturgyně): 608 469 507, lietavova.eva@gmail.com

 

Faktor K - program

Středa 5. 10.

17:00 Tisková konference k projektu Káznice žije!

18:00 Komentovaná prohlídka výtvarných děl v Káznici

19:00 Plume / divadlo Le Cabaret Nomade

19:30 Black Dress / performance-lecture Beautiful Confusion Collective

21:00 Field / taneční performance Orbita

21:45 Sa Présence / taneční performance Agáta Jarošová

Čtvrtek 6. 10.

14:00 Káznice 250 – přednášky, diskuze, konference. Nutná registrace na webu kreativnibrno.cz.

16:00 Káznice 250 – off program – Komentovaná prohlídka po umění v káznici, prohlídka s architekty, meeting point KJM, raut, projekce filmu Tvůj Jan a hrabě z Kounic se svojí barokní společností v podání Alla Danza Baroque de Brno.

18:30 Talaqpo / koncert

20:00 Screen Spirit: Empathetic screening solutions / multimediální showroom bazmek entertainment

21:00 Kochlea / koncert

Pátek 7. 10.

19.00 Zvěř / divadelní instalace, unikátní site specific performance desítek brněnských performerů.

21:00 Gypsy jazz z Káznice / koncert, jam

Sobota 8. 10.

14:30 OÁZA / zastavení, zklidnění, cesta k sobě

Káznice jako oáza – osvěžení pro duši v náročné době a prostor pro vědomé bytí. Příležitost pro meditativní zkušenost ve spolupráci s Centrem všímavosti – meditace všímání nádechu a výdechu, meditace v chůzi, meditace dobrotivosti, přednáška. Léčivý gong (D. Šitnerová). Setkání s příběhy lidí, kteří do Káznice přicházeli pro terapii a zázemí v komunitě.

19:00 Screen Spirit: Empathetic screening solutions / multimediální showroom bazmek entertainment

19:30 České národní improvizační divadlo / divadelní improvizace

21:00  Break Falls / koncert

22:00  Ateliér / koncert

 

Vstupné na večerní programový blok (st, pá a so od 19 h, čt od 18.30h) 200,- / 100,-. Permanentka na celý festival 450,- /300,-

Brno 30. 9. 2022

 

 

Kontakt