Léto se v Brně musí zažít!

1. 6. 2021 15:00 1

Brno je město hudby a skvělé gastronomie. Moderní architektury a slavné industriální historie. A hlavně pověstného živého centra, které nikdy nespí. Letní sezóna je za dveřmi a přináší novinky i stálice, na které se můžete těšit.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Živé centrum, to je oč tu běží!

„Živé centrum vznikne, když na necelých 2 km2 spojíte hromadu gastronomických zážitků, otevřených zahrádek, laviček ve stínu i na slunci, patníků k sezení, zurčících fontán a zeleně. Tento barevný koktejl oživíte kulturními akcemi či volně hrajícími muzikanty a přimícháte do něj to správné množství turistů,“ popisuje léto v Brně ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Kulturní složku zajistí umělecké produkce z řady tradičních i nových festivalů a hudba v Brně bude v létě znít doslova na každém rohu. Právě charakter festivalů, tedy menší produkce a mnohdy bez vstupného, umožňuje optimistický výhled i pro letošní sezónu. „Můžeme se znovu těšit na festival Uprostřed, probíhající po celé léto, dále bouřlivý Brasil Fest Brno, stylový Pop Messe nebo hudební vrchol léta Maraton hudby Brno, který rozezní celé centrum. Ne náhodou je Brno městem hudby UNESCO. Vedle toho vznikají i nové projekty, jako například outdoorová stage nezávislé kultury ERROR404,“ říká radní pro kulturu Marek Fišer. V srpnu si dále Dnem Brna připomeneme úspěšnou obranu města před dobyvačnými Švédy. Festivaly doplňují divadelní a hudební představení, tančírny či letní promítání brněnských kin.

Poznávat Brno je zábava – reálně i virtuálně

Novinkou letošní turistické sezóny je aplikace s rozšířenou realitou Play Brno. Představí top turistické cíle a návštěvníky i místní provede po centru města. „Brno můžete poznávat z mnoha úhlů. Play Brno je prvním krokem do virtuálního světa, který jsme s TIC BRNO učinili a chceme jím především bavit. Aplikace je určena spíše pro rodiny s dětmi, ale užije si ji kdokoliv s hravým duchem. Kromě zábavy přináší zajímavé informace o historii a současnosti města a dává užitečné tipy, jak si užít Brno,” představuje aplikaci Kristýna Černá, zastupitelka pro oblast marketingu a cestovního ruchu. Interaktivní hra s prvky rozšířené reality ukáže zábavným způsobem dominanty města i střípky z jeho historie. Celkem 8 míst lze projít postupně jako aplikací určenou trasu, ale také je navštívit jednotlivě nebo ve svém vlastním pořadí. Nikde jinde si nevystřelíte z děla na Špilberku nebo nenakrmíte brněnského draka! Aplikace je vhodná pro mobilní telefony s ARCore operačními systémy iOS a Android. Ke stažení bude v Apple Store i Google Play.

Autentická historie i současnost města

Pokud máte rádi procházky městem a objevování nových úhlů pohledu, doporučujeme některou z jarních či letních autentických prohlídek. „Jejich témata jsou často překvapivá až surová, a pokud si myslíte, že Brno znáte dokonale, možná se při nich přesvědčíte o opaku,“ doplňuje Janulíková. Nabídka autentických prohlídek ale myslí i na dětské návštěvníky a připraveny jsou též finančně zvýhodněné okruhy pro seniory, které zohledňují i fyzickou náročnost trasy.

V plném proudu je také projekt Brno Industrial, který představuje slavnou industriální minulost města, díky které si Brno vysloužilo označení Moravský Manchester. V jeho rámci jsou opět oblíbené komentované prohlídky, vyhlídková jízda Paláce průmyslové aristokracie a série zajímavých přednášek.

Fenomén Brno Underground

Jakmile začnete mít dost sluníčka a zatoužíte po ochlazení ve stínu, doporučujeme návštěvu brněnského podzemí. Za nenápadnými vchody se přímo ve středu města skrývají podzemní prostory, jejichž historie sahá až do 14. století. Každý z prostor brněnského podzemí nabízí specifický zážitek. Vedle sakrální Kostnice u sv. Jakuba, historického Mincmistrovského sklepa a rodinného Labyrintu pod Zelným trhem se opět otvírá dechberoucí Vodojem na Žlutém kopci a zcela nově také kryt civilní obrany Denis pod Petrovem. Expozice si zachovává autentickou stísněnou atmosféru 50. let minulého století, ve které vznikal.

Brněnská gastronomie stále na špici

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhají kroky města i kampaně, které chystá TIC BRNO. Pokračovat bude kampaň „Staň se hodnotitelem“, která umožňuje se vžít do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky. V následujících měsících dojde i k netradiční fúzi hudby a dobrého jídla, kdy vybrané podniky v Brně budou nabízet recepty dle Mářiny kuchařky. Návštěvníci tak ochutnají dobroty, které miloval Leoš Janáček. „S ohledem na situaci bereme podporu brněnské gastronomie jako naši prioritu. Kromě kampaní pilně pracujeme i na dalším ročníku Gourmet Brno, vyhlášení nejlepších podniků roku 2021 plánujeme na září. Všichni totiž víme, že bez dobrého jídla a pití by ve městě nebylo živo a Brno by nebylo Brnem,“ uzavírá Janulíková.

www.ticbrno.cz

www.GOtoBRNO.cz

 

Kontakt pro média

Adéla Nováková
725 047 701
novakova@ticbrno.cz

Hana Novosadová
775 911 269
novosadova@ticbrno.cz

 

Brno 1. 6. 2021

Zveřejněno dne 30. 11. 2021

Kontakt