Magdalena Kožená vystoupí v Brně. Benefiční koncert můžete sledovat online

10. 12. 2021 07:55 1

Výjimečný benefiční koncert přichystala mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s Brnem – městem hudby UNESCO a festivalem ZUŠ Open. Písňový recitál proběhne v pondělí 13. 12. v brněnském Besedním domě a pro zájemce bude k dispozici i jako živý videopřenos. Účelem večera je podpora a zviditelnění jedinečného tuzemského systému základních uměleckých škol.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

V pondělí 13. prosince od 19.00 hodin vystoupí Magdalena Kožená v Besedním domě ve svém rodném Brně. Půjde o její jediné letošní vystoupení v České republice. Doprovodí ji vynikající klavírista Ohad Ben-Ari; společně přednesou písně Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse a Modesta Petroviče Musorgského. Symbolickou ouverturou večera věnovaného podpoře tuzemských ZUŠek se stane vystoupení 12leté talentované klavíristky Nory Lubbadové, žákyně ZUŠ Olešská a zároveň absolventky Akademie MenART. Tento stipendijní program patří společně s úspěšným celorepublikovým festivalem ZUŠ Open k hlavním projektům Nadačního fondu Magdaleny Kožené.

Koncert se koná s podporou statutárního města Brna a pod záštitou jeho primátorky JUDr. Markéty Vaňkové. Brno, které se od roku 2017 může těšit z členství v prestižní Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby, se dlouhodobě a úspěšně věnuje podpoře hudebního vzdělávání dětí. Toto směřování se na benefičním koncertě dokonale propojuje se snahami brněnské rodačky Magdaleny Kožené a jejího fondu, jehož sídlo se nachází právě v Brně.

Dlouho jsem uvažovala, v jaké oblasti bych mohla smysluplně uplatnit své zkušenosti a kontakty, a čím dál tím více se utvrzuji v tom, že moje rozhodnutí zaměřit pozornost a úsilí na ZUŠky bylo správné,“ vrací se Kožená k roku 2016, kdy založila Nadační fond věnující se podpoře a zviditelňování tuzemského unikátního systému základního uměleckého školství. Ten je ve světovém měřítku naprosto ojedinělý: za velmi nízké školné poskytuje téměř půl milionu našich dětí a teenagerů mimořádně vysokou úroveň výuky, a to napříč celou republikou.

Zpětně mohu prohlásit, že rozhodnutí věnovat se uměleckému vzdělávání bylo jedním z nejlepších kroků v mém životě,“ dodává Kožená. „Pokud děti mají příležitost nenásilně a příjemně kultivovat svoje nadání a zájmy, odráží se to na spokojenosti nejen jejich, ale také jejich rodin, okolí a potažmo celé naší společnosti. Pochopitelně i tento vynikající systém má svá úskalí, a právě v jejich zvládání se snažíme ZUŠkám pomáhat, aby mohly fungovat co nejkvalitněji. Je zapotřebí na význam ZUŠek neustále upozorňovat a nebrat je jako samozřejmost,“ zdůrazňuje Kožená, která brněnským koncertem navazuje na úspěšnou loňskou benefici konanou za stejným účelem v pražském Rudolfinu.

Protože je koncert v Besedním domě již vyprodán, rozhodli se organizátoři nabídnout zájemcům také kvalitní stream: celý slavnostní večer bude živě přenášen na facebookových profilech Brna – města hudby, Magdaleny Kožené, projektu ZUŠ Open, Brněnských Vánoc a řadě dalších.

Podrobné informace o programu, vstupenkách či streamu naleznete na webových stránkách Magdaleny Kožené.

Brno 10. 12. 2021

 

Benefiční koncert Magdaleny Kožené

pondělí 13. prosince 2021 19.00 hodin

Besední dům, Brno

 

Magdalena Kožená / mezzosoprán

Ohad Ben-Ari / klavír

Host benefičního koncertu: Nora Lubbadová / klavír

 

Program:

Bohuslav Martinů: Nový Špalíček H. 288

Modest Petrovič Musorgskij: Dětská světnička

Johannes Brahms: výběr z písní

Antonín Dvořák: Večerní písně op. 31 / B. 61 (výběr)

 

Partneři koncertu:

Magdalena Kožená děkuje všem dárcům, podporovatelům a partnerům koncertu a Nadačního fondu Magdaleny Kožené.

Koncert se koná pod záštitou primátorky JUDr. Markéty Vaňkové.

Koncert organizuje TIC Brno (Brno – město hudby UNESCO) a Umělecké vzdělávání s.r.o. (festival ZUŠ Open).

Za finanční podpory statutárního města Brna.

Partneři:

AŽD Praha s.r.o.

MHF Concentus Moraviae

Mediální partner:

KAM v Brně

 

Tiskový servis:

www.kozena.cz

Magdalena Kožená patří mezi nejvyhledávanější pěvkyně současnosti. Tuto její pozici dokládá řada domácích i zahraničních ocenění i úspěšné nahrávky pořízené pro společnosti Deutsche Grammophon Gesellschaft, EMI Classics, Linn Records či Pentatone. Zpěv studovala na konzervatoři v rodném Brně a poté u Evy Blahové na VŠMU v Bratislavě. Z jejich četných domácích i zahraničních soutěžních úspěchů je nejvýznamnější absolutní vítězství v 6. mezinárodní soutěži W. A. Mozarta v Salcburku v roce 1995. Za své nahrávky získala pěvkyně prakticky všechna významnější ocenění udělovaná hudebními časopisy včetně prestižní Gramophone Awards v několika kategoriích. Swingové album Cole Porter vydala Magdalena na svém vlastním labelu Brnofon. Nejnovějšími sólovými nahrávkami je trojice úspěšných CD pro label Pentatone: barokní Il giardino dei sospiri, komorní Soirée a zcela čerstvé CD s proslulým klavíristou Yefimem Bronfmannem Nostalgia.

Magdalena Kožená je pravidelným hostem předních světových operních i koncertních podií a renomovaných festivalů. Svůj vyhlášený cit pro interpretaci staré hudby Kožená nabízí za doprovodu vynikajících souborů dobových nástrojů. Je rovněž respektovanou operní pěvkyní, které aplaudují přední operní domy celého světa, londýnskou Covent Garden či newyorskou MET nevyjímaje. Magdalena je Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky, převzala Cenu ministra zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky a Zlatou medaili za zásluhy na poli umění od Mezinárodního výboru washingtonského Kennedyho centra pro umění. Tyto dvě pocty doplnila respektovaná cena G. F. Händela, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele, město Halle, za mimořádnou interpretaci díla svého slavného rodáka. Těší se také z Ceny Brna, svého rodného města. Magdalena Kožená je neúnavnou propagátorkou české hudby a české kultury, stala se patronkou MHF 13 měst Concentus Moraviae, své jméno spojila s Rokem české hudby 2014 a převzala také záštitu nad celoevropským hudebním projektem České sny. Magdalena se soustavně věnuje aktivitám svého Nadačního fondu, který založila na podporu tuzemských základních uměleckých škol.

Na uměleckou dráhu se izraelský rodák Ohad Ben-Ari vydal už ve svých 12 letech, kdy vystoupil jako sólista s Izraelským filharmonickým orchestrem. O rok později začal Ohad na univerzitě v Tel Avivu studovat klavír a kompozici. Jako klavírista získal řadu cen na mezinárodních soutěžích, mezi které patří i respektované soutěže ARD a Arthura Rubinsteina.

Ohad Ben-Ari v roce 2014 debutoval jako sólista u Berlínské filharmonie pod taktovkou Sira Simona Rattlea a od té doby je s tímto tělesem nedílně spojen: často vystupuje jako komorní hudebník s členy orchestru, v roce 2015 byla s úspěchem uvedena jeho skladba pro smyčce Violins of Hope (Housle naděje). Ohad Ben-Ari se svou rodinou od roku 2010 sídlí v Berlíně. Pokračuje ve své intenzivní hudební kariéře interpreta i skladatele. Jako klavírista často spolupracuje s houslisty Guyem Braunsteinem a mandolinistou Avi Avitalem. Mezi hvězdy, s nimiž vystupuje, patří např. Alisa Weilerstein, Sol Gabetta, Noah Bendix-Balgley, Emmanuel Pahud, David Orlowsky, Andreas Ottensamer, Ray Chen, Magdalena Kožená nebo Yuja Wang. Ohad Ben-Ari je zároveň uměleckým ředitelem berlínského ID Festivalu.

Kontakt