Pouliční festival Na prknech, dlažbě i trávě pro celou rodinu

21. 8. 2023 13:00 1

Vrcholem i zakončením prázdnin je rodinný festival pouličního divadla a nového cirkusu Na prknech, dlažbě i trávě. Již 19. ročník se odehraje 24. až 27. srpna v Björnsonově sadu a na dvoře Divadla Husa na provázku. Festival odstartuje podívaná C'est la... wheel!, která letos zahajovala i festival Colours of Ostrava. 

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

„Od počátku festivalu je jeho cílem přinést umění pod širé nebe, do ulic, parků i náměstí a proměnit je v živoucí divadelní scénu. Hlavní dramaturgická linka je tvořena divadelními představeními, u nichž dbáme na co největší žánrovou pestrost a kvalitu. Pohybujeme se na ose od performance, přes různé artistní formy, nový cirkus, loutky až ke klasické činohře,” uvádí Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO, který akci organizuje, a dodává: „Začátek festivalu bude již tradičně ve velkém stylu. Ve čtvrtek 24. srpna na piazzettě před Janáčkovým divadlem vás uhrane vystoupení nového cirkusu s pětimetrovým akrobatickým kolem, které povypráví příběh o dvou lidech a jedné lásce.”

Mezidruhový festival připravuje program pro malé i velké. Dramaturgická linka představení pro mladé publikum a rodiny s dětmi vznikla ve spolupráci s Českým střediskem Assitej, mezinárodní organizací divadel pro děti a mládež. Pro ty úplně nejmenší, a to už od 2 let, to bude například divadlo Nedopečený koláček nebo představení Řeka. V pátek, sobotu i neděli diváky čeká žonglování, klauniády, loutkářské improvizace, ale i představení, která pořádně rozvíří fantazii. 

V neděli se program vrátí také k novému cirkusu. V podání skupiny Cirkus trochu jinak se vypravíte do Motýlího světa nebo mezi gentlemany. Každý den budou v Björnsonově sadě navíc probíhat workshopy nejen pro děti. V pátek si při společném tvoření vyzdobíme park tak, aby z něj vzniklo jedinečné a nové místo. V sobotu se vyřádíme v parkour zóně a v neděli se můžete vrhnout na tvorbu loutky a naučit se s ní i hrát.

V podvečery se pobavíte například u slam poetry nebo hudebních koncertů. Kapely, které vystoupí, jsou také spojeny s divadly – založili je buď herečtí kolegové nebo vznikly na základě divadelních představení. Uslyšíte například pop-folk či indie-rock herců z Brna, rockový šanson z Čech anebo známé písně ze Semaforu. V sobotu si může k táboráku do Björnsonova sadu přijít zazpívat a zahrát každý, kdo má rád kytarovky a folk.

Stejně jako v minulých letech pokračujeme ve spolupráci s Divadlem Husa na provázku, na jehož dvoře probíhá jedna z programových linek. Festival se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Statutární město Brno finančně podporuje TIC BRNO, příspěvkovou organizaci.

Cely program najdete na www.prknadlazbatrava.cz

Brno 21. 8. 2023

Kontakt