Přijďte na 63. Mezinárodní filmový festival BRNO16 do Kina Art

10. 10. 2022 10:00 1

Už za několik dní odstartuje 63. ročník Mezinárodního filmového festivalu BRNO16, který bude v Kině Art a Kině CIT probíhat až do neděle 16. října. Během pěti dnů program představí svět krátkých filmů v jeho nejrůznějších podobách. Výběr toho nejlepšího z celého světa i od domácích tvůrců a tvůrkyň přinesou dvě soutěže. V doprovodném programu nebudou chybět ani experimentální, archivní nebo queer filmy.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

„Z více než tisícovky přihlášených filmů jsme do mezinárodní soutěže vybrali 41 snímků, do soutěže Československá 16 pak 13,” komentuje výběr dramaturg a ředitel festivalu Milan Šimánek a dodává: „Soutěžní krátké filmy zhlédnou mezinárodní poroty, které vyberou vítězné snímky. Největší festivalovou porotou jsou pak samotní diváci festivalu, ti udělují svoji cenu prostřednictvím hlasování.” Který snímek získal srdce diváků a komu udělily ocenění poroty, zjistíme na slavnostním zakončení v sobotu 15. října, kde budou autorům a autorkám vítězných filmů předány ceny.

Soutěže budou tradičně doplněny dalšími programovými bloky. Diváci se mohou těšit na pásmo queer snímků, výběr filmů od ostravského výtvarníka a režiséra Ilji Nováka, oscarové krátké filmy, experimentální snímky, retrospektivu slovinského režiséra Vinko Rozmana a československé alternativní videoklipy. Videoherní nadšence potěší program věnovaný Dračí historii za účasti autorů a projektu Retro Nation, představení her pro nevidomé v čele s audio střílečkou To the Dragon Cave a náhled do světa deskových her s Petrem Čáslavou. Chybět nebude ani koncert herní hudby, debata s přítomnými autory, diskuze o současné podobě festivalů či výstavy v Galerii TIC a Galerii ART. Pro děti je připraven nedělní workshop s optickými hračkami, veden bude v češtině a ukrajinštině. Odrostlejší diváci mohou navštívit workshop, na kterém si vyrobí vlastní 16mm film.

Akreditace je možné zakoupit online na www.brno16.cz nebo na pokladně Kina Art. Vstupenky na jednotlivé bloky budou v prodeji přímo před projekcemi na festivalových místech.

BRNO16 pořádá TIC BRNO, příspěvková organizace, jmenovitě Kino Art a Galerie TIC.

Brno 10. 10. 2022

Další informace: www.brno16.cz | https://www.facebook.com/BRNO16festival

Záštita festivalu, financování a partnerství:

Záštitu nad festivalem převzala primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková. Festival se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury České republiky a Jihomoravského kraje. Všem podporovatelům i partnerům patří velké poděkování.

Kontakt