Rezidence Café Kaprál láká na Arnošta Goldflama i na bytové divadlo

6. 9. 2023 14:00 1

Literární salon Rezidence Café Kaprál, jenž byl otevřen v září roku 2022, pokračuje se svým programem i během podzimu 2023. Těšit se můžete na večer věnovaný Zeno Kaprálovi, který proběhne 18. 10., kdy do Rezidence přijedou na svého přítele zavzpomínat Karel Fuksa a Arnošt Goldflam, i na večer věnovaný odkazu Milana Kundery.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Podzimní blok zahájí 14. 9. večer s běloruskou autorkou a překladatelkou Maryjou Martysevič, která po dobu své brněnské rezidence bude pracovat na redakci obnoveného a prvního úplného vydání běloruského překladu románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Každé dva večery v měsíci budou patřit hostujícím souborům Mikro-teatro a bazmek entertainment a jejich divadelnímu představení: Co je v bytí, nelze odejmouti. Toto představení vzniklo právě pro prostory Rezidence Café Kaprál. Dále se mohou návštěvníci těšit na komentovanou prohlídku bytu v rámci Dnů evropského dědictví dne 17. 9. od 11:00. Nebudou chybět pravidelné Večery literárních rezidencí, čtení autorů z nakladatelství Host, Větrných mlýnů a Druhého města a uvedení časopisu Host. V literárním salonu bude program probíhat až do poloviny listopadu, a to zpravidla každé úterý a čtvrtek od 19 hodin.

Na dramaturgii programu se podílí také Dora Kaprálová, která na život se svou rodinou v tomto bytě vzpomíná: „V tom temném, rozlehlém bytě z konce devatenáctého století mě nevědomky formovala rakousko-uherská kultura. Kultura, okořeněná navíc, a v tom je ten vtip, dobou tuhé normalizace osmdesátých let. Našeho bytu se čas umakartů dotkl pramálo. Jen na záchodě jsme měli talíř s Leninem a nápisem „Sláva Velké říjnové socialistické revoluci“. Rozbité záchodové okýnko vedlo do světlíku. Světlík byl úzký a temný, kousek omítky spatřený okýnkem se neustále odlupoval, a když zapršelo, vyrostl na obnažené zdi mech. V zimě byla cítit vlhkost vycházející z malého dvorku, ve kterém bylo peklo. Rozbitým oknem ze světlíku létali za zimního deště dybbukové, k talířku s Leninem, sem a zase zpátky.”

Projekt Rezidence Café Kaprál vznikl v roce 2022 v rámci kandidatury města Brna na Evropské hlavní město kultury 2028 a nadále je provozován pod záštitou TIC BRNO.

Brno 6. 9. 2023

 

Brno 2028: Brno s Tebou

Rezidence Café Kaprál

Údolní 17, 602 00 Brno

Bližší informace na cafekapral.cz

 

Praktické informace:

Vstup na všechny akce je zdarma. 

Garant projektu: TIC BRNO, p. o.

Partneři: Moravská zemská knihovna, Nakladatelství Druhé město, Nakladatelství Větrné mlýny, Měsíc autorského čtení, Nakladatelství HOST i časopis Host, Městská část Brno-střed

 

Kontakt pro novináře:

Petra Stránská, stranska@ticbrno.cz, +420 732 764 747

Kontakt