Rozmarné a rozmanité – léto v Brně, které musíte zažít

23. 6. 2021 09:30 1

Léto ve městě může být také plné dobrodružství, objevování, odpočinku a zábavy. V Brně to totiž žije, ať již festivaly, gastronomií nebo přímo v památkách. Město, které žijí místní, centrum, které nikdy nespí. Kam vás zavede letošní letní nabídka v Brně a co se vyplatí zažít?

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Gastronomické centrum, které žije hudbou

„Živé centrum vznikne, když na necelých 2 km2 spojíte hromadu gastronomických zážitků, otevřených zahrádek, laviček ve stínu i na slunci, patníků k sezení, zurčících fontán a zeleně. Tento barevný koktejl oživíte kulturními akcemi či volně hrajícími muzikanty a přimícháte do něj to správné množství turistů,“ popisuje léto v Brně ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Kulturní složku zajistí umělecké produkce z řady tradičních i nových festivalů a hudba v Brně bude v létě znít doslova na každém rohu. Právě charakter festivalů, tedy menší produkce, mnohdy bez vstupného, umožňuje optimistický výhled i pro letošní sezónu. Po celé léto vibruje v ulicích festival Uprostřed, o víkendech pak bouřlivý Brasil Fest Brno, stylový Pop Messe nebo hudební vrchol léta Maraton hudby Brno, který rozezní celé centrum. Ne náhodou je Brno městem hudby UNESCO. Vedle toho vznikají i nové projekty, jako například outdoorová stage nezávislé kultury ERROR 404. V srpnu si dále Dnem Brna připomeneme úspěšnou obranu města před dobyvačnými Švédy. Festivaly doplňují divadelní a hudební představení, tančírny či letní promítání kin.

V Brně moc dobře víme, že láska prochází žaludkem. V malém centru najdete nespočet podniků na vysoké úrovni, ochutnáte pochoutky téměř z celého světa a dostanete se do vegetariánského a veganského ráje. Jedna letní zahrádka se plynule přelévá v druhou, lidé sedí často jen tak na patnících nebo odpočívají v lehátkách a na židlích z letního městského mobiliáře. V následujících měsících dojde také k netradiční fúzi hudby a dobrého jídla, kdy vybrané podniky v Brně budou mít v nabídce recepty dle Mářiny kuchařky, hospodyně skladatele Leoše Janáčka.

„To nej z brněnské gastronomie objevíte v průvodci Gourmet Brno, který vyhodnocuje nezávislá komise. V loňském roce se tento projekt přetransformoval a my jsme tak mohli podporovat restrikcemi zasažené podniky. Vyhlášení nejlepších podniků roku 2021 plánujeme na září. Všichni totiž víme, že bez dobrého jídla a pití by ve městě nebylo živo a Brno by nebylo Brnem,” láká Janulíková.

 

Památky z jiného úhlu

Architekt Jan Kaplický v roce 2008 řekl o Brně: „Velmi se těším na návštěvu Brna, je to pro mě Mekka architektury v České republice. ” Špilberk či Petrov, ty zná každý. I vila Tugendhat, zařazená jako jediná památka moderní architektury v ČR na seznam UNESCO, už málokoho překvapí. Ale další moderní architektury najdete v Brně tolik, že je k ní vydaný i Brněnský architektonický manuál.

Máte-li rádi procházky městem a objevování nových úhlů pohledu, doporučujeme některou z letních autentických prohlídek. Jejich témata jsou často překvapivá až surová. Nabídka prohlídek myslí i na dětské návštěvníky a připraveny jsou též méně obtížné a finančně zvýhodněné okruhy pro seniory.

Netradiční jsou i objekty brněnského podzemí. Protože nejdou na první pohled vidět, často se na ně zapomíná, ale město je podkopané křížem krážem. V létě návštěvu jejich chladných chodeb obzvlášť oceníte, ať už zvolíte TOP památku loňského roku dechberoucí Vodojemy na Žlutém kopci, v letošním létě nově zpřístupněný protiatomový kryt Denis, sakrální Kostnici u sv. Jakuba, historický Mincmistrovský sklep či rodinný Labyrint pod Zelným trhem.

A věděli jste, že bylo Brno kdysi známé pod přezdívkou Moravský Manchester? Průmyslovou historii, která přispěla k rozvoji i současné podobě města, představuje projekt Brno INdustrial. „Už uplynula dostatečně dlouhá doba, abychom průmyslovou architekturu dokázali zpětně ocenit. Industriální stavby, továrny, pivovary, výrobní areály nabývají s lety větší kouzlo a my si uvědomujeme jejich význam pro současnost,” dodává Janulíková.

Zcela jiný pohled na město nabízí nová aplikace s rozšířenou realitou Play Brno. Interaktivní hra s prvky rozšířené reality zábavným způsobem představí dominanty města i střípky z jeho historie. Nikde jinde si nevystřelíte z děla na Špilberku nebo nenakrmíte brněnského draka.

Brno, město Leoše Janáčka, vás provede kulturním světem i tím sportovním. Je ideálním startem k výletům do okolí, je z něj blízko do divoké přírody i na vinice, k vodě i na cyklostezky. Na druhou stranu samo nabízí mnoho způsobů kulturního vyžití a trávení teplých letních večerů. S plánováním všech vašich aktivit vám může pomoci turistická karta BRNOPAS, která nabízí zvýhodněné vstupy i MHD zdarma. Navíc se postupně rozšiřuje i na další památky v Jihomoravském kraji. Brno oplývá rozmanitou nabídkou, se kterou i město může být tím pravým cílem na prodloužený víkend či dovolenou v Česku.

Zajímavé odkazy:

TIC BRNO: www.ticbrno.cz
Gourmet Brno: www.gourmetbrno.cz
Akce v Brně: www.gotobrno.cz/kalendar-akci/
Brněnský architektonický manuál: www.bam.brno.cz
Brněnské podzemí: www.brnenske-podzemi.cz
Brno INdustrial: www.brnoindustrial.cz
BRNOPAS: www.brnopas.cz

Výběr TOP akcí:

12. 6. – 15. 8.
LETNÍ SCÉNA DIVADLA BOLKA POLÍVKY
Šestý ročník představení pod širým nebem se v letošním roce bude odehrávat v amfiteátru na Kraví hoře.
https://letniscena.divadlobolkapolivky.cz/

26. 6. – 11. 9.
IGNIS BRUNENSIS

24. světová přehlídka ohňostrojů v Brně.
www.ignisbrunensis.cz

červen – srpen
ERROR 404
Letní outdoor stage nezávislé kultury.
www.buranteatr.cz

červen – září
FESTIVAL UPROSTŘED
Festival, který oživí ulice, náměstí i zapadlé kouty města.
www.festivaluprostred.cz

červen – září
INDUSTRA OPEN STAGE
Letní scéna nezávislé umělecké tvorby.
https://industra.space/

červenec – srpen
LETNÍ KINO NA NOVÉ ZBROJOVCE
Nová letní scéna Kina Art přinese filmové trháky i osvědčené kousky.
https://www.kinoart.cz/cs

23. – 25. 7.
FESTIVAL MENDEL
Festival spojující vědu, víru a zábavu oslavuje narozeniny Gregora Johanna Mendela, otce genetiky.
www.mendelje.cz

23. – 24. 7.
POP MESSE
Hudební program primárně (ale nejen) zaměřený na mladou multižánrovou hudbu přesahující obecně vžitý pojem POP.
www.popmesse.cz

30. 7. – 1. 8.
BRASIL FEST BRNO
Festival, který rozhýbe ulice města brazilskými rytmy a kulturou.
www.brasilfestbrno.cz

12. – 15. 8.
MARATON HUDBY BRNO
Rock, pop, klasická hudba, world music, folk, folklor, jazz, swing, latino, busking a mnohé další ve čtyřech dnech nabitých hudbou.
www.maratonhudby.cz

12. – 15.8.
NA PRKNECH, DLAŽBĚ I TRÁVĚ
Divadelní představení, koncerty, workshopy pro děti i dospělé a další doprovodné akce.
www.gotobrno.cz/akce/na-prknech-dlazbe-i-trave/

13. – 15.8.
DEN BRN
Městská oslava hrdinné obrany Brňanů před švédským vojskem.
www.gotobrno.cz/akce/den-brna/

23. 7. – 8. 8.
OLYMPIJSKÝ FESTIVAL V BRNĚ
Olympijský prostor v areálu SKP Komety nabídne přes třicet sportů k vyzkoušení, zábavnou poznávací zónu o olympismu a přímé přenosy z Her v Tokiu.
www.olympijskyfestival.cz

 

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt