Staňte se součástí Fenoménu Zbrojovka!

23. 5. 2022 13:00 1

Brněnská Zbrojovka byla jednou z nejvýznamnějších výrobních společností dvacátého století v Československu. Tento fenomén nyní společnými silami oživuje TIC BRNO, Muzeum města Brna a společnost CPI Property Group. Projekt bude mít několik linek, již nyní startuje jeho první a důležitá fáze – sběr vzpomínek pamětníků této slavné brněnské éry.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Zbrojovka byla založena v roce 1918 pod názvem Československé závody na výrobu zbraní. Od počátku se zde opravovaly automobily, pušky, telefonní i železniční zařízení. Se Zbrojovkou jsou spjaty značky jako Remington (psací stroje) a traktory Škoda. Vyráběly se zde zbraně pro Wehrmacht a Waffen-SS, v roce 1945 zde poznala světlo světa známá značka traktorů Zetor.

„Ve druhé polovině minulého století, v dobách největší slávy bylo ve všech závodech zaměstnáno přes deset tisíc lidí. Snad každý v Brně znal někoho, kdo tam pracoval. V současné chvíli se celý areál mění k nepoznání, my chceme ale jeho historii, současnost i budoucnost mapovat celou řadou aktivit. Fenomén Zbrojovka tak bude žít dál,” říká Petr Hladík, náměstek primátorky města Brna.

Těžištěm projektu je náhodný nález podnikového fotoarchivu, který obsahuje několik tisíc negativů a fotografií. „V Husovicích jsme viděli pána vyhazovat skleněné desky a svitkové filmy do kontejneru. Jakožto fotografa mě to zaujalo a tak jsme jej přesvědčili, aby to místo vyhození dal nám. Celou tu dobu až dodneška jsem veškerý materiál s kamarádem skladoval, byla toho téměř dvě malá auta, a čekal jsem, co s tím dál,” popisuje situaci fotograf Roman Franc. Základ fotoarchivu tvoří snímky z poválečného období. Historicky cenné záběry dokumentují například návštěvy významných osobností, zahájení výstav a veletrhů, sportovní události, uvádění nových výrobků a jiné. Z fotografického hlediska jsou zajímavé zejména snímky, které zachycují prchavé pomíjivé okamžiky z běžného denního provozu Zbrojovky.

Výběr fotografií se dostane do připravované publikace, která se bude křtít na podzim, a také na výstavu. Na její přípravě se podílí kromě TIC BRNO a Muzea města Brna také finanční partner projektu, současný vlastník areálu, společnost CPI Property Groups. „Projekt Nové Zbrojovky má mnoho vizí. Jednou z nich je i ta, že nechceme zapomenout na historickou hodnotu tohoto místa, ale naopak ji připomínat a ukazovat, že Zbrojovka zkrátka byla, je a bude navždy fenomenální. Projekt Nové Zbrojovky si bereme s týmem za svůj a jeho odkaz je pro nás jako odkaz rodiny, kterého si vážíme. Proto jsme rádi podpořili realizaci této knihy. Zároveň chceme tomuto místu dál dělat čest a opět ho naplnit životem," říká Miroslav Pekník, Development Director CPI Property Group.

Již nyní startuje výzva směřující ke všem, jejichž život se v určitém momentu se Zbrojovkou spojil. Za každým fenoménem vždy hledej člověka. Příběh Zbrojovky je fascinující a my vám ho chceme zprostředkovat co nejautentičtěji. Nečekejte od projektu encyklopedické heslo, ale pestrou mozaiku střípků ze života lidí, kteří vybudovali ze Zbrojovky fenomenální podnik s mezinárodním renomé,” přibližuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Svoje příběhy mohou pamětníci zasílat přes formulář na www.fenomenzbrojovka.cz nebo je fyzicky napsat a poslat poštou do TIC BRNO (Radnická 365/2, 602 00 Brno) či donést do infocentra Pod krokodýlem. Jejich sběr potrvá minimálně do konce tohoto roku. „Na podzim, v rámci křtu knihy a zahájení výstavy, bychom rádi podnikli velkolepé focení a pořídili hromadnou fotografii všech Zbrojováků, které se nám podaří najít. S těmi, kteří budou chtít, budeme spolupracovat i dále při online prezentaci projektu. Přejeme si představit vám Zbrojovku, jeden z brněnských fenoménů, v její maximální kráse a pravdivosti,” uzavírá Janulíková.

Brno 23. 5. 2022

Kontakt