Vánoční Brno v kostce

24. 11. 2020 14:15 1

Vánoční strom doputoval na náměstí Svobody z Bílovic nad Svitavou koňským spřežením v sobotu 21. listopadu. Rozsvítí se v pátek 27. listopadu v ranních hodinách a zdobit bude centrum města až do začátku ledna. Letošní adventní a vánoční Brno bude jiné, ale více než kdy jindy bude odkazovat k vánočním tradicím, poklidné rodinné atmosféře a pomoci bližním. 

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Rozsvícení stromu odkazující k tradici pomoci bližním

Centrum Brna nebude zdobit jen vánoční strom na náměstí Svobody, ale také na Zelném trhu. Oba se rozsvítí v pátek 27. listopadu ráno, aby si je lidé mohli prohlédnout v průběhu celého dne. Na sociálních sítích Brněnských Vánoc pak na 17 hodinu organizátoři chystají online program včetně zdravice primátorky města Brna Markéty Vaňkové a tradičního požehnání Mons. ThLic. Vojtěcha Cikrleho, biskupa brněnského. Ačkoliv se letos rozsvícení musí obejít bez doprovodného programu, hlavní poselství vánočních stromů zůstává. „U stromu na náměstí Svobody bude po celou dobu adventu kasička pro sbírku Českého červeného kříže, která odkazuje k Těsnohlídkově tradici prvního brněnského vánočního stromu. Pomoc bližním se promítne celým adventem. Ač se nemůžeme setkávat osobně na náměstí Svobody při tradičních charitativních středách, přispívat potřebným bude možné online až do vánočních svátků a podpořit tak můžeme například Dětský domov Dagmar nebo Diecézní charitu Brno. Právě pomoc potřebným je s adventem v Brně neodmyslitelně spojena a v letošním roce je důležitější než kdy dřív,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kromě vánočních stromů bude na Moravském náměstí oblíbené vánoční vyhlídkové kolo a na Dominikánském náměstí už stojí Halouzkův dřevěný betlém, který má přes stovku figur, z nichž některé budou opět sloužit jako oblíbený dětský fotopoint. „Novým prvkem, kterým chceme rozsvítit a ozvláštnit brněnská náměstí, bude putující třímetrová osvětlená a ozvučená vánoční hvězda, která se v prosinci objeví postupně na více místech v centru. Spolu s bohatou světelnou výzdobou ulic a náměstí bude dotvářet ideální sváteční kulisu pro adventní procházky a jistě poslouží jako atraktivní místo pro pořízení fotek z adventního Brna,“ vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

(Po)pletené Vánoce

To, co k Vánocům také neodmyslitelně patří, jsou dárky. Motivem letošní brněnské kolekce jsou červeno-bílé pletené vzory. „Dekorovaný vánoční svetr se pro nás stal jasnou inspirací. Symbolizuje pro nás přátelství, rodinu, teplo. Brno se pyšní označením Moravský Manchester, které získalo díky textilnímu průmyslu, který zde dominoval už od poloviny 17. století a jehož bylo Brno, po dvě stě let, hlavním centrem. Vizuální identita proto letos vychází z klasického pleteného vzoru, který nám slouží jako síť / pattern pro vytváření vlastních ilustrací. Nepleteme však soby a vánoční hvězdy, ale zaměřujeme se na brněnské reálie. Brněnský drak, orloj, Jošt, pivo i víno a mnoho dalších,“ říká Jakub Konvica z NEON STUDIA, které za letošní vizualitou stojí. Ve vánoční kolekci nemohu chybět hrnky, letos opět se třemi různými motivy. A samozřejmě typicky brněnské vánoční kuličky, které budou padat z orloje po dobu adventu. Dále je doplní stylové šály, roušky, čokolády nebo mentolky.

Ke koupi bude vánoční kolekce od pátku 27. listopadu na e-shopu www.darkyzbrna.cz a pokud dojde k rozvonění epidemiologických pravidel, tak také v infocentrech a na náměstí Svobody. E-shop nabízí velký výběr stylových dárků, kromě vánoční kolekce například také novou kolekci #PripravBrno, jejímž zakoupením lidé a firmy přispějí na péči o městskou zeleň. K vánoční nadílce se přidala také turistická karta BRNOPAS. „Letošní rok cestování příliš nepřál, dovolenou v Brně nyní ale můžete pořídit jako dárek. Do konce roku lze koupit vouchery na BRNOPAS za 1 korunu. Platit budou kdykoliv v příštím roce a za ubytování nebo drobnou útratu v gastronomickém podniku je možné si vybrat turistickou kartu na jeden, dva nebo tři dny. Taková dovolená ve vlastním městě není špatný nápad ani pro Brňáky,“ doplňuje zastupitelka města Brna pro oblast cestovního ruchu a marketingu Kristýna Černá.

Finální nabídka vánočního Brna závisí na epidemiologické situaci

Kde všude bude možné koupit v době adventu dárky, záleží na epidemiologických opatřeních vlády. Připravený scénář popisuje Jana Janulíková takto: „S Brnem-střed jsme nachystaní umístit na náměstí do centra města stánky s řemesly, dárky a balenými potravinami. Konkrétně se jedná o 25 stánků na Zelném trhu, 19 + TIC stánek (IC a prodej dárků z Brna) na náměstí Svobody, 6 na Dominikánském náměstí, 6 u Jošta a 14 na Moravském náměstí. Stavba bude zahájena ve chvíli, kdy to bude v souladu s vládními opatřeními, může to být i v průběhu adventu s reakční dobou do týdne po rozvolnění opatření. Pokud zůstaneme ve 4. stupni PES bez rozvolnění, nic z toho se bohužel neuskuteční.“

Stejnému režimu podléhá také oblíbený fashion market December Design Days. Pokud to půjde, tak se představí na náměstí Svobody ve zbrusu novém brněnském ekologickém pop-up elektromobilu. Konkrétní podobu přibližuje vedoucí Divize marketing a cestovní ruch TIC BRNO Petra Kovářová: „Zaměřujeme se na lokální prodejce a snažíme se o pestrou nabídku. Letos chceme prodávat například kožené módní doplňky MonMat, autorskou módu od Mag B, módu v tónech folklóru FolklorStyl, dřevěné šperky JAM, jihoamerické přírodní šperky TOTUMO a mnoho dalšího.“

V případě příznivého vývoje epidemiologické situace je městská část Brno-střed připravena nabídku vánočního Brna doplnit o zimní zahrádky v centru města a TIC BRNO pak atmosféru podpořit menšími buskerskými vystoupeními v ulicích a na náměstích. „Samozřejmě máme nachystané také otevření vánočně nazdobené věže Staré radnice a další destinační aktivity, například adventní tematické procházky, kterými rádi, pokud to bude možné, nabídku vánočního Brna doplníme,“ uzavírá Jana Janulíková. 

Veškeré informace a aktuální situaci zájemci najdou na webových stránkách www.brnenskevanoce.cz a na stejnojmenných sociálních sítích.

Brno 24. 11. 2020

Zveřejněno dne 30. 11. 2021

Kontakt