Vánoční strom čeká na vaše vzkazy

18. 11. 2020 11:45 1

Brněnský vánoční strom má pohnutou historii a živou současnost. Každý rok putuje z Bílovic nad Svitavou do Brna a i letos bude tažen koňským spřežením. Pojí se k němu příběh, který ve světě nemá obdoby. Příběh o záchraně jednoho děvčátka a pomoci mnoha a mnoha dalším dětem. Letošní program zkomplikovala epidemie, o to zásadní ale jeho fanoušci ochuzeni nebudou.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Vánoční strom se slavnostně předá v Bílovicích nad Svitavou městu Brnu v sobotu 21. listopadu. „Díky Rudolfu Těsnohlídkovi máme v Brně unikátní tradici, která je živá dodnes. První Strom republiky byl na náměstí Svobody po vzoru Kodaně rozsvícen v prosinci 1924 a díky sbírce pod ním se postavil a otevřel Dětský domov Dagmar. Jsem ráda, že si tuto tradici pomoci potřebným připomene i letos, kdy je s ohledem na situaci více než aktuální,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Z Bílovic nad Svitavou odveze vánoční jedli díky Českému červenému kříži opět koňské spřežení. Jedle rostla přibližně čtvrtstoletí v lesích Školního lesního podniku Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. „Letošní Vánoce budou jiné než v minulých letech, bez okázalostí, dost možná i bez trochu zbytečné nákupní horečky. I proto musíme zachovat to dobré a myslet na tradice. Tím se ještě více vrátíme k původnímu poslání a podstatě některých věcí, mezi které patří i vánoční strom pro Brno. Je nám ctí, že už po jednatřicáté bude z univerzitních lesů. Věřím, že v obtížné době pro nás všechny, potěší občany Brna na duši,“ uvedla Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně.

S ohledem na pandemii v letošním roce nebude předání a převoz provázet kulturní program, ani se neplánují zastávky koňského spřežení cestou. Pořadatelé ovšem fanoušky stromu o zážitek neochudí. Celou cestu od předání, přes převoz až po příjezd do Brna budou fotit a natáčet. Současně vyzývají všechny, aby se do této cesty aktivně zapojili v online prostředí. „Mrzí nás, že hlavně děti o tento zážitek letos přijdou. Pouštíme proto do světa výzvu Vzkaz vánočnímu stromu, díky které můžeme být aspoň virtuálně spolu. Pošlete nám vzkaz, obrázek či video. Nebo ho sdílejte na svých sociálních sítích s hashtagem #brnenskevanoce #vzkazstromu. Až do konce listopadu tak budeme sdílet galerii plnou vzkazů, která ukrátí čas čekání na to, až se nám na náměstí Svobody zase po roce rozsvítí,“ přibližuje akci ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

www.brnenskevanoce.cz

Vzkazy můžete posílat i mailem na: vzkaz@brnenskevanoce.cz

Zveřejněno dne 30. 11. 2021

Kontakt