Vánoční strom přiveze do Brna koňské spřežení

9. 11. 2021 10:00 1

Brněnské Vánoce se nemohou obejít bez rozzářeného vánočního stromu, který se každý rok tyčí na náměstí Svobody. Z Bílovic nad Svitavou bude v sobotu 20. listopadu přivezen už po dvaatřicáté, do centra Brna jej letos opět přitáhne koňské spřežení. Jeho tradice je však mnohem starší a pojí se k ní dojemný příběh. Vánoční strom se rozsvítí o týden později v pátek 26. listopadu.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Prvním vánočním stromem na českých náměstích byl ten v Brně. U založení jeho tradice stál spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor známého příběhu Dobrodružství Lišky Bystroušky. Když Těsnohlídek pobýval v Bílovicích nad Svitavou, našel jednoho dne při procházce s přáteli malou holčičku Lidušku ponechanou v lese. Holčička našla náhradní rodinu a Těsnohlídka inspirovala k založení tradice, která se rozšířila po celé republice. První Strom republiky byl na náměstí Svobody po vzoru Kodaně rozsvícen v prosinci 1924.

„Vánoční strom na náměstí je již 97 let neodmyslitelným symbolem brněnských Vánoc. Stejně jako myšlenka pomoci potřebným. V průběhu adventu budou moci lidé jako vždy přispět do kasičky pod stromečkem, k tomu budou na náměstích probíhat i další charitativní akce a koncerty,” říká ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Letošním vánočním stromem bude jedle bělokorá, vysoká 13 metrů a stará 23 let, ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. „Jedle je vizuálně ve skvělé kondici, je rovná a plně ovětvená. Její výběr byl ovlivněný, kromě estetického pohledu, též parametry pro převoz koňským povozem, kdy limitující je výška stromu i šířka koruny. Hlavním parametrem je ovšem zdraví stromu, na což se dělají odborné posudky s ohledem na bezpeč-nost,“ uvedl Lumír Dobrovolný ze ŠLP Křtiny.

Odvoz stromu bude 20. listopadu spojen se slavnostním předáním a programem hned na několika místech. „Začneme v 11 hodin v Bílovicích nad Svitavou, kde se návštěvníci mohou těšit na zdravice významných hostů, tradiční sázení stromků a kulturní vystoupení,” zve do Bílovic nad Svitavou jejich starosta Miroslav Boháček. Ve 12 hodin se strom vydá na cestu koňským spřežením, kterou tradičně organizuje Český červený kříž. „Cestou nás čekají dvě zastávky, v Líšni a Židenicích, kde bude také připraven kratší kulturní program a přivítání stromu,” doplňuje Ivana Holásková, ředitelka Oblastního spolku ČČK v Brně. Na náměstí Svobody strom dorazí před 17 hodinou. Uvítají ho trubači, cimbálová muzika a dojde k jeho slavnostnímu předání městu Brnu.

Vánoční strom se rozsvítí při zahájení Brněnských Vánoc 26. listopadu a na náměstí Svobody bude stát do 10. ledna 2022.

Program Slavnostního převozu vánočního stromu:

11.00 Slavnostní zahájení v Bílovicích nad Svitavou s primátorkou města Brna
11.45 Sázení stromků
12.00 Odjezd stromu do Brna
13.30 Zastávka v Líšni s kulturním programem
15.00 Zastávka v Židenicích s kulturním programem
16.45 Příjezd stromu na náměstí Svobody

Další informace k Brněnským Vánocům najdete na webu www.brnenskevanoce.cz.

Brno 9. 11. 2021

Kontakt