Z Moravy do Benátek. Filmy natočené v regionu putují na prestižní filmové festivaly

29. 8. 2022 12:00 1

Dva snímky, na jejichž přípravách spolupracovala filmová kancelář Brno Film Office, působící pod TIC BRNO, se dostaly na prestižní zahraniční festivaly. Koprodukční film Oběť režiséra Michala Blaška vyjede v září do Benátek a Toronta, dlouho očekávaný historický film Il Boemo se zúčastní MFF v San Sebastian. Oba snímky se mimo jiné také natáčely v Jihomoravském kraji s finanční podporou Jihomoravského filmového fondu.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Dramatický příběh Oběť o svobodné matce z Ukrajiny, která žije v malém českém městě, byl natáčen v několika lokalitách Jihomoravského kraje, například ve Znojmě či u hraničního přechodu Hatě. Ve světové premiéře bude uveden na 79. ročníku MFF v Benátkách v prestižní kategorii Orizzonti, která se zaměřuje na nadějné nové filmaře a trendy světové kinematografie. Na MFF v Torontu se snímek představí v kategorii Contemporary World Cinema věnované nejvýraznějším dílům světové kinematografie a otevírá se mu tak cesta na důležitý severoamerický trh.

„Znojemsku se v posledních letech daří získávat atraktivní filmové projekty. Kromě filmu Oběť se v mikroregionu natáčela komedie Poslední aristokratka nebo pohádka Hodinářův učeň. Je to výsledek pestré nabídky lokací a konzistentní finanční podpory filmového průmyslu na jižní Moravě v podobě Jihomoravského filmového fondu“, uvádí Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje.

Na velkolepém historickém dramatu Il Boemo režiséra Petra Václava spolupracovala i brněnská filmová kancelář Brno Film Office. „Je to velký úspěch dostat se s českou produkcí na prestižní filmový festival, jakým je MFF San Sebastian. Po 17 letech je to první český snímek zařazený do hlavní soutěže festivalu. A uvidíme v něm i kousek Brna, tedy konkrétně interiéry Mahenova divadla,“ pochvaluje si Markéta Vaňková, primátorka města Brna. Příběh o zapomenutém operním mistru Josefu Myslivečkovi, kterého ve filmu ztvárnil Vojtěch Dyk, se odehrává v 18. století převážně v Itálii. Kromě Brna probíhalo natáčení i na zámku v Bučovicích.

 „Natáčení bylo extrémně náročné, nejen vzhledem k velkému množství komparzu, pro který divadlo nemá adekvátní zázemí, ale také kvůli platným covidovým opatřením. Divadelní prostory musely být dezinfikovány ozonem a všichni přítomní museli být testovaní na covid-19 dle platných nařízení v daném období. Přes organizační náročnost jsme velice rádi, že Mahenovo divadlo patří k filmaři vyhledávaným lokacím“, uvádí provozní ředitelka ND Brno Lenka Tesáčková.

Česká premiéra snímků nás čeká v říjnu a listopadu 2022. 

Brno 29. 8. 2022

Kontakt