Zrušení vánočních trhů se dotklo i kulturní scény, upozorňuje koncert brněnských umělců

8. 12. 2021 09:58 1

V souvislosti se zavřenými vánočními trhy se skloňují především stánkaři a prodejci, kteří přišli o své tržby a některým šlo doslova a do písmene o existenční přežití. O něco méně se však mluví o kultuře - koncertech umělců a doprovodném programu, který měl oživit náměstí a zpříjemnit atmosféru trhů. Samotný TIC BRNO v rámci svého programu Brněnských Vánoc plánoval 185 kulturních akcí. Koncertem brněnských kapel chce tuto situaci přiblížit lidem a ukázat, že i v této době Brno hrdě nese titul Kreativní město hudby UNESCO.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

„Bohužel kultura, která je tímto způsobem bita již druhým rokem, se ocitla na okraji zájmu. Pro nás to byl signál, abychom se pokusili alespoň o nějaké gesto. O náznak vstřícnosti směrem k muzikantům. Aby i oni věděli, že na ně myslíme, a že nám všem budou jejich koncerty, které vždy slavnostně dozdobily adventní trhy, nesmírně chybět,” zmínila důvody uspořádání koncertu ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Z původních 185 kulturních akcí, které měly proběhnout v rámci Brněnských Vánoc, a obsahovaly divadla, zimní kino, tematické dramaticko výtvarné dílničky, busking, taneční vystoupení a mnoho dalšího, bylo 93 koncertů. „Z těchto 93 kapel jsme oslovili 20 žánrově různorodých muzikantů a kapel z Brna a nabídli jim možnost vystoupení na společném koncertu v klubu Melodka. Nakonec na koncertu, který proběhl v úterý 7. 12., vystoupilo 8 brněnských kapel: Hazafele, Kat&Cello, Klavírní mini recitál Zdeňka Krále, Dušan Vitázek, ÓDA77 & Michaela Chylová, Golden Delicious, Nebeztebe a Už tam budem?,“ dodává Tereza Lexová z TIC BRNO, která stojí za dramaturgií večera.

Koncert byl s ohledem na současnou situaci neveřejný. Organizátoři ho ale považují za nutné gesto. „Zkrátka přišli nejen umělci, ale i pořadatelé, kteří na přípravě programu pracovali téměř celý rok. Ve spolupráci s Divadelní fakultou JAMU jsme  tento koncert nahráli a záznam bude zveřejněn na sociálních sítích Brněnských Vánoc,” doplňuje Janulíková.

„Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se prostřednictvím svých studentů, konkrétně Ateliéru audiovizuální tvorby a divadla, spolupodílí na pořádání záznamu on-line koncertu. Vícekamerové natáčení je dobrovolným a nezištným vánočním dárkem studentů Divadelní fakulty JAMU občanům města Brna,” dodal Petr Francán, děkan Divadelní fakulty JAMU.

„Většinu vystupujících kapel známe, tak pro nás bylo samozřejmostí poskytnout jim útočiště a prostory ke konání koncertu. Tohle je akce, která stála za podporu. Víc takových!,“ říká Robert Banovský, provozovatel Melodky, který poskytl na tuto akci klub zdarma k využití.

Koncert bude dostupný na facebookovém profilu Brněnské Vánoce od 14. 12. 2021.

Brno 8. 12. 2021

Kontakt