Osmašedesátý rok v Brně, muraly v Bronxu nebo brněnská strašidla poznáte s průvodci TIC BRNO

20. 6. 2022 08:30 1

Autentické prohlídky TIC BRNO již několik sezón představují město z jiné perspektivy, otevírají běžně nedostupné památky, objevují místa, která často míjíme bez povšimnutí, a připomínají mnohdy dávno zapomenuté lidské osudy. Letní blok prohlídek přináší celkem 19 různorodých témat - budete si moct znovu projít i proběhnout brněnské výstaviště, seznámíme se s muraly a poprvé zavítáme taky na Novou radnici.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

„Jen od tohoto dubna autentické prohlídky navštívilo 634 návštěvníků. Další blok procházek s průvodci nabídne třeba novinku Přijeli v hranatých železných maringotkách. Osmašedesátý je nedávná historie, a přesto se o ní málo mluví. Na komentované prohlídce, která vznikla ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Občanským sdružením Paměť, se dozvíte, jak to v tom roce vypadalo v Brně,” zve Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Starší děti i dospělé pobaví večerní trasa Brněnská strašidla a temné historky, která představí příběhy o kostlivcích, duších a jiných příšernostech. Mladší děti si oblíbily vycházku Brněnské pověsti, která je seznámí s těmi brněnskými legendami, které by každý, malý i velký,  měl dobře znát. A témat je mnohem víc - poznáme Muraly v brněnském Bronxu, Secesi v Brně, Vily v Černých Polích, Brněnské pivovary, Novou radnici. Vydáme se i do čtvrtí Obřany a Maloměřice, do Líšně, na Kamenku nebo poznávat neživou přírodu lodí až na hrad Veveří.

Taky letní cyklus prohlídek doprovází originální autorská fotografie Romana France. V ikonickém pavilonu A vytvořil letní atmosféru pomocí ručníků a plavek a vyfotil zde lidské kyvadlo zavěšené na háku 20 metrů nad zemí. „Jeden visí a druhý leží pod ním. Dvě energie, dva protipóly – přitom propojené podobným vzhledem, dlouhé vlasy, podobná postava… Otec a syn. Lákalo mě ukázat vztah otce a syna. Autenticky,“ popisuje autor.

Právě prohlídky výstaviště jsou jednou z letošních novinek uskutečněných díky vstřícnému přístupu společnosti Veletrhy Brno, a.s. Nejen že si na nich můžete po výstavišti zaběhat a vyběhnout i na vrchol věže pavilonu G, ale seznámíte se i s běžně nepřístupnými interiéry. Nenechte si ujít tento architektonický skvost. Kompletní seznam autentických prohlídek najdete na: autenticke-prohlidky-brno.cz. Zakoupíte tam i vstupenky, nebo si pro ně přijďte osobně do infocenter na Radnické 8 a Panenské 1.

Brno 20. 6. 2022

 

Vybrané autentické prohlídky:

Muraly v brněnském Bronxu

Termín: sobota 25. 6. v 16:00                     

Městskou galerii tvoří dvanáct velkoplošných obrazů na štítových zdech domů v lokalitě známé jako brněnský Bronx; některé hlídkují na jeho pomyslných hranicích. Autory atraktivních předloh jsou přední čeští výtvarníci, výtvarnice a jeden světový street-artista původem z Ruska. Realizace maleb se chopili hoši z výtvarného ateliéru Malujeme jinak.

Brněnský Bronx má špatnou pověst; ta je však už řadu let mnohem horší než skutečnost. Lokalita prochází velmi dynamickou proměnou, jak co do svého vzhledu, tak do sociální skladby obyvatel. Obrazy Františka Skály, Venduly Chalánkové, Milivoje Husáka, Marata Danilyana nebo tajuplného brněnského umělce Tima se na té proměně podílejí.

Městskou galerií vás provede autor projektu, spisovatel a předseda spolku Nový Bronx Martin Reiner.

Přes vilu Tugendhat k Cejlu (running tour)

Termín: úterý 28. 6. v 17:30                        

Rádi běháte? Baví vás historie a zajímáte se o město, ve kterém žijete? Spojit příjemné s užitečným, posílit kondičku a zároveň se dozvědět o brněnských památkách můžete při našich běžeckých prohlídkách Brna. Profesionální průvodce vás provede tradičními i netradičními místy, která byste na běžných prohlídkách nestihli obejít, takže toho opravdu mnoho uvidíte a zažijete!

Za tajemstvím neživé přírody lodí 

Termín: sobota 9. 7. v 11:00                       

Jeli jste někdy lodí na hrad Veveří? Zaujaly vás přírodní krásy, které jste po cestě zahlédli? Pojďte si užít trochu jinou sobotu na lodi! Průvodkyní nám bude RNDr. Lucie Kubalíková, která nám během prohlídky udělá odborný komentář o neživých krásách, které lemují Brněnskou přehradu, o tvarech, o půdě, o horninách. Trasa končí na zastávce hrad Veveří, odkud se můžete vydat po vlastní ose - ať už na hrad, na výlet, nebo se vrátit zpět do Bystrce.

Nová radnice

Termín: 25., 27., 28. a 29. 7. v 16:30                        

Nová radnice je jednou z nejdůležitějších budov Brna. Její dějiny se začaly psát už ve 13. století, kdy byly při kostele sv. Michala položeny základy dominikánského kláštera, prazákladu dnešní Nové radnice. Od té doby touto stavbou kráčeli moravští stavové, sídlila zde armáda, její přestavby i přístavby plánovali Ondřej Erna, Mořic Grimm, architekt Josef Polášek a jiní další, zasedali zde brněnští primátoři a z balkonu promluvila královna Alžběta II.. Přijďte se podívat na exkluzivní prohlídku, kde se dozvíte o historii této stavby, o architektonické hodnotě i významných osobnostech, které se zapsaly do jejích zdí. Podíváme se společně do velkého zasedacího (sněmovního) sálu, Rytířského sálu, místnosti rady města Brna, přilehlých prostor a nádvoří.         

Kamenka

Termín: sobota 20. 8. v 14:00                     

Průvodkyně Kristýna Burianová pro TIC BRNO připravila sadu prohlídek po bývalých dělnických koloniích. Jako druhá přichází na řadu legendární Kamenka. Společně projdeme asi nejznámější bývalou brněnskou dělnickou kolonií, která se rozkládá v tzv. Horní a Dolní skále nad řekou. Projdeme uličkami směrem k Mahenově vyhlídce a cestou zpět se můžeme zastavit ve známém Duckbaru na občerstvení a nasát atmosféru tohoto výjimečného místa.

 

 

Kontakt