Z Varů do Brna. První uvedení filmu Zátopek po zahájení karlovarského festivalu proběhlo v Brně

24. 8. 2021 11:00 1

Očekávaný zahajovací snímek MFF Karlovy Vary Zátopek zhlédli bezprostředně po festivalovém uvedení jako první diváci v Brně. V neděli 22. srpna se v Univerzitním kině Scala uskutečnila slavnostní předpremiéra tohoto celovečerního hraného filmu režiséra Davida Ondříčka. Kromě Zátopka vznikly ve spolupráci s filmovou kanceláří Brno Film Office i další snímky, které budou uvedeny na festivalu - film Marťanské lodě nebo minisérie Podezření.

Prosíme uvádět jména autorů, která najdete v popiskách fotek. Není-li jméno uvedeno, je zdrojem Archiv TIC BRNO. Děkujeme!

Na slavnostní brněnské projekci filmu Zátopek nechyběl představitel hlavní role a absolvent JAMU Václav Neužil, herečka Martha Issová, výkonná producentka Daria Špačková ani režisér, producent a spoluautor scénáře David Ondříček. Návštěvníci brněnské předpremiéry poděkovali tvůrcům za filmovým zážitek neutuchajícím potleskem ve stoje. Do českých kin vstoupí film 26. srpna, hned druhé uvedení snímku v Brně se bude konat 28. srpna v letním kině Nová Zbrojovka. Právě v Brně totiž bylo natočeno několik důležitých scén z filmového olympijského klání.

Bez nadsázky musím říct, že by film Zátopek těžko vznikl bez spolupráce s městem Brnem a filmovou kanceláří. V Brně jsme našli ideální lokaci v podobě stadionu za Lužánkami, kde jsme vytvořili iluzi OH v Londýně v roce 1948 a Helsinek 1952. Zároveň musím vysoce ocenit a hluboce poděkovat všem komparzistům z Brna a okolí. Když Zátopek vběhl na stadion, viděl jsem v jejich očích opravdové slzy dojetí. Na to se nedá zapomenout. Díky Brno,“ pochvaloval si natáčení Ondříček.

Vznik filmu Zátopek jsme podpořili jednak finančně, a to celkem 4 miliony korun prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu, spravovaného Brnem a Jihomoravským krajem, a dotací přímo od města, a dále poskytnutím služeb Brno Film Office, která byla s produkcí v úzkém kontaktu od příprav až po samotné natáčení, pomohla zprostředkovat výkup dobových kostýmů, zapojit místní firmy a dodavatele nebo zajistit komparzisty i pomocné síly pro štáb,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kromě očekávaného filmu Zátopek budou na karlovarském festivalu uvedeny i další filmy, které se natáčely v Brně a v Jihomoravském kraji a na kterých spolupracovala filmová kancelář Brno Film Office. „Snímek Marťanské lodě v hlavních rolích s Eliškou Křenkovou a Martinem Kyšperským je zařazen do prestižní soutěžní sekce Na východ od západu a natáčel se především v Brně a okolí. Speciální premiérové uvedení čeká také první díl minisérie Podezření režiséra Michala Blaška, jehož natáčení se v rámci regionu uskutečnilo v Ivančicích, a v sekci Půlnočních filmů se objeví i hororová komedie Shoky a Morthy: Poslední velká akce, jejíž zásadní scény se odehrávají v Nedvědicích a v Brně,“ upřesnila za Brno Film Office Ivana Košuličová.

Filmová kancelář Brno Film Office funguje pod TIC BRNO od roku 2017. Od té doby spolupracovala na více než 20 snímcích, mezi jinými na dramatu Nabarvené ptáče nebo komedii Poslední aristokratka. BFO patří do prestižní sítě evropských filmových kanceláří EUFCN.

Videa, fotografie a další informace: www.filmzatopek.cz

Vstupenky na Letní kino Nová Zbrojovka: www.gotobrno.cz/akce/zatopek

Brno 24. 8. 2021

Kontakt